Зубчасті колеса обробляють на різноманітних зубооброблюваних верстатах. Зуби на колесах нарізують двома способами: копіюванням і обкаткою. При копіюванні різальному інструменту надають форми западини між зубами, а потім здійснюють обробку. При цьому профіль інструменту копіюється на оброблюваній поверхні.
Зубонарізання способом копіювання можна виконувати: послідовним нарізуванням кожного зуба колеса модульною дисковою або пальцьовою фрезою на універсальному фрезерному верстаті. Спосіб копіювання застосовується головним чином при виготовленні зубчастих коліс невисокої точності.
Сучасним, точним і продуктивним способом виготовлення зубчастих коліс є нарізування зубів за способом обкатки черв’ячною фрезою, круглим долбяком, рейковим долбяком (гребінкою), зубострогальными різцями, різцевою голівкою, накоченням зубчастими валками.
Спосіб обкатки полягає в тому, що зуби на зубчастому колесі утворюються при спільному погодженому обертанні (обкатці) різального інструменту та заготовки. Так, при зубофрезеруванні прямолінійні бічні різальні кромки зубів черв’ячної фрези, що мають в осьовому перерізі трапецеїдальну форму, по черзі торкаються нарізуваного зуба.
Фрезерування зубів циліндричних коліс черв’ячними фрезами найширше застосовується в промисловості.
Черв’ячна фреза є черв’як, що має профіль осьового перерізу гвинтових ниток у вигляді зубчастої рейки, і подовжні канавки, що утворюють різальні зуби рейки.
Зубчаста рейка забезпечує зачеплення з эвольвентними колесами будь-якого числа зубів, і черв’ячна фреза може нарізувати колеса з будь-яким числом зубів (того ж модуля і кута зачеплення) однаково точно.
У цьому полягає одно з великих переваг нарізування зубів коліс черв’ячною фрезою.
Черв’ячними фрезами нарізують як прямі, так і косі зуби циліндричних коліс.
Спосіб нарізування циліндричного зубчастого колеса методом обкатки за допомогою круглого долбяка полягає в тому, що в процесі обробки колеса відтворюється зубчасте зачеплення двох циліндричних коліс, одне з яких є різальним інструментом, а інше – заготівлею.
Для обробки колеса необхідно, щоб одне з коліс зубчастої пари (на практиці – долбяк) здійснювало при обкатці зворотньо-поступальний рух, внаслідок чого на заготівлі утворюються зуби. Долбяк є зубчастим колесом, на торці якого заточуванням утворені різальні кромки. Долбяк з прямими зубами, призначений для нарізування коліс з прямими зубами.
Для обробки конічних зубчастих коліс застосовують зубостругальні верстати, які працюють по методу обкатки одночасно двома різцями.
Конічні колеса з криволінійними зубами мають більш високий ККД, забезпечують плавність і безшумність роботи передачі. Найбільш поширеним способом отримання криволінійних профілів зубів конічних коліс є нарізування зубів різцевими голівками.
Верстати для нарізування зубчастих коліс цим способом дуже продуктивні і забезпечують високу якість виготовлення коліс. Різцева голівка, що є різальною частиною колеса, обкатуючись по поверхні конічної заготівлі, утворює на останній криволінійні зуби, осьова лінія яких є дугою кола.
На підприємстві реалізована зубообробка на наступних верстатах:
– зубофрезерні 5К32А і 53А50,
– зубодовбальний 5К140,
– зубостругальний для конічних шестерень 5С276П,
– зубонарізний для конічних коліс з круговим зубом мод. 525.